Rdeco talk
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Forum συζήτησης για θέματα διακόσμησης
 
ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Λέξεις Κλειδιά
Πρόσφατα Θέματα
» μακροστενη σαλοκουζινα
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΑΛΟΛΟΥΖΙΝΑΣ Icon_minitimeΔευ Ιουν 22, 2015 10:34 am από johnjohn

» Συνδυασμός χρωμάτων σε πορτάκια - πάγκο σε wonabe retro κουζίνα
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΑΛΟΛΟΥΖΙΝΑΣ Icon_minitimeΠεμ Απρ 30, 2015 9:57 pm από fragthess

» Ηλεκτρική κουζίνα
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΑΛΟΛΟΥΖΙΝΑΣ Icon_minitimeΣαβ Μαρ 28, 2015 8:42 am από APOFASISMENH

» Τσιμεντοκονια ή πλακακι
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΑΛΟΛΟΥΖΙΝΑΣ Icon_minitimeΔευ Μαρ 23, 2015 8:31 am από Katerina

» Συνδυασμός του πετρολ με το βαθύ κερασί
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΑΛΟΛΟΥΖΙΝΑΣ Icon_minitimeΤετ Φεβ 11, 2015 3:18 am από colour_addict

» Γραφείο αναδιπλούμενο
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΑΛΟΛΟΥΖΙΝΑΣ Icon_minitimeΠαρ Φεβ 06, 2015 3:00 am από giom

» σαλονι γωνιακος ή τριθεσιος??
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΑΛΟΛΟΥΖΙΝΑΣ Icon_minitimeΣαβ Ιαν 24, 2015 8:39 am από katkan

» επιπλο εισοδου -γραφειο -σαλονι στον ιδιο χώρο
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΑΛΟΛΟΥΖΙΝΑΣ Icon_minitimeΔευ Ιαν 19, 2015 9:04 am από farfa

» Τραπέζι κουζίνας σε κρίση
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΑΛΟΛΟΥΖΙΝΑΣ Icon_minitimeΤρι Δεκ 02, 2014 10:20 am από bibinelikou


 

 ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΑΛΟΛΟΥΖΙΝΑΣ

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kiki32




Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2014

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΑΛΟΛΟΥΖΙΝΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΑΛΟΛΟΥΖΙΝΑΣ   ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΑΛΟΛΟΥΖΙΝΑΣ Icon_minitimeΤρι Ιαν 28, 2014 5:24 am

Αγαπητή Έυα γεια σου. Ονομάζομαι Κική, είμαι μεγάλη φαν  του μπλογκ σου  και  σε παρακολουθώ εδώ και καιρό. Σήμερα αποφάσισα να σου γράψω γιατί νιώθω ότι δεν πάει άλλο η κατάντια μου με το σπίτι που αγοράσα όταν παντρεύτηκα πριν 8 χρόνια!
  Είναι λοιπόν μια τριόροφη μεζονέτα, γύρω στα 60+ τετραγωνικά ο κάθε όροφος και έχει όλα τα αίσχη που μπορεί να έχει ένα εργολαβικό σπίτι. Για να μη σε κουράζω όμως,θα μπω κατευθείαν στο θέμα μου: εμείς χρησιμοποιούμε για τους δικούς μας λόγους, κυρίως το ισόγειο το οποίο αποτελείται από το σαλόνι, την ξεχωριστή κουζίνα, ένα μικρό βοηθητικό δωμάτιο και ένα μικρο wc. Εδώ και καιρό θέλω ν'αγοράσω καινούρια έπιπλα (γιατί μεγαλώσαν λίγο τα παιδιά μου) αλλά κωλύομαι λόγω του ότι νομίζω πως θα είναι τζάμπα λεφτά, αν δεν κάνω κάποιες διαρθρωτικές αλλαγές πρώτα. Δυστυχώς μέσα σε αυτες περιλαμβάνω την τοποθέτηση λαμινέιτ (ως οικονομικότερη λύση για το τραγικό εργολαβικό πλακάκι) καθώς και τη δημιουργία μιας νέας κουζίνας με περισσότερα ντουλάπια γιατι τα χρειάζομαι.
   Το θέμα τώρα είναι το εξής. Τα τρία δωμάτια( κουζίνα,αποθήκη και wc) είναι σχεδόν παρατεταγμένα στη σειρά κι έτσι με το που μπαίνεις βλέπεις 3 πόρτες. Αυτό εμένα με πνίγει! Σκέφτομαι λοιπόν να βγάλω την πόρτα της κουζίνας,και να ''ρίξω'' ως ένα σημείο τον τοίχο που απομένει ώστε να γίνει ενιαίος χώρος με το σαλόνι και ν' αποκτήσει το σπίτι μια ''θεατρικότητα''. Εκτός αυτού όμως έχω κι άλλο θεματάκι και θέλω τα φώτα σου: το ύψος του τοίχου στην κουζίνα είναι 2,64. Θα μπορούσα να κάνω το δάπεδο της κουζίνας υπερυψωμένο κάποια εκατοστα, ώστε ο νέος νεροχύτης να μπει σε νέα θέση κάτω απο το παράθυρο της κουζίνας που τώρα δεν υπάρχει τίποτα;
  Επειδή το στυλ που μου αρέσει είναι το country, κι επειδή οι κουζίνες ικέα μου φαίνονται πρακτικες, σκέφτηκα να πάω εκέι για κουζίνα .Αν κάποια αναγνώστρια έχει εμπειρία, θα ήθελα την άποψη της σχετικά με το αν αξίζουν. Σας στέλνω φωτογραφίες με το χώρο, για να καταλάβετε τι εννοώ.
  Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elix Design Studio

Elix Design Studio


Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 06/09/2014
Ηλικία : 40
Τόπος : Athens

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΑΛΟΛΟΥΖΙΝΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΑΛΟΛΟΥΖΙΝΑΣ   ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΑΛΟΛΟΥΖΙΝΑΣ Icon_minitimeΤρι Σεπ 16, 2014 1:51 am

καλησπέρα, σε ό,τι αφορά στο laminate, θα σου πρότεινα για μεγαλύτερη αντοχή και διάρκεια να επιλέξεις δάπεδο pvc (υπάρχουν σε πολλές αποχρώσεις ξύλου, ενώ και οι υφές τους είναι εξαιρετικές).
Επίσης, βρίσκω πολύ σωστή την ιδέα σου να "αποφορτίσεις" το χώρο από τις πολλές πόρτες, δημιουργώντας μια open κουζίνα. Ωστόσο, από τη στιγμή που το ύψος του τοίχου είναι 2,64 m, δεν είναι εφικτό να υπερυψώσεις το δάπεδο στο σημείο εκείνο (θα πρέπει να υπερυψωθεί τουλάχιστον 15 εκατοστά ώστε να μη σκοντάφτεις, με αποτέλεσμα ο χώρος να γίνει αρκετά κλειστοφοβικός...)
To country chic συνδυάζεται υπέροχα με industrial φωτιστικά και λευκές επιφάνειες στο χώρο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://elixdesign.gr/
 
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΑΛΟΛΟΥΖΙΝΑΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πώς να χωρίσουμε το σαλόνι για δημιουργία ενός δωματίου?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Rdeco talk :: Διακόσμηση σπιτιού :: Κουζίνα-
Μετάβαση σε:  
https://rdeco.forumgreek.com