Forum συζήτησης για θέματα διακόσμησης

ΑρχικήΦόρουμΗμερολόγιοΑναζήτησηΣυχνές ΕρωτήσειςΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Λέξεις Κλειδιά
Πρόσφατα Θέματα

Μοιραστείτε | 

Πού να φυτέψω...;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Kika

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 25/07/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Πού να φυτέψω...;   Πεμ Αυγ 02, 2012 10:00 pm

Καλημέρα καλημέρα! Αν και το καλοκαίρι προχώρησε έχουμε πολύ καιρό ακόμα μπροστά μας στις αυλές , στα μπαλκόνια και στις βεράντες αφού η ζέστη καλά κρατεί και θα κρατεί όπως φαίνεται! Λέω λοιπόν να αρχίσω νέα κούρσα φυτέματος στο μπαλκόνι μου...και ψάχνω έξυπνα και πρωτότυπα μέσα για να φυτέψω...στο χωριό μου φυτεύουν βασιλικό στα ντενεκεδάκια της φέτας και δυόσμο στους ΄΄τσούκους΄΄ [ξεραμένες κολοκύθες] ...έχω βρει επίσης μερικές ιδέες στο διαδίκτυο όπως οι παλιές κατσαρόλες, παλιές φόρμες κέικ, γαλότσες, παλιά ελαστικά κ.ά

Αν έχετε άλλες όμορφες ιδέες που εξυπηρετούν αυτό το σκοπό πολύ θα με βοηθούσατε αν τις μοιραζόμασταν !! Μ' αρέσουν πολύ τα έξυπνα τρικ που βρίσκουμε στα χωριά μας..κι αν ξέρετε τέτοια, μπορείτε να πείτε ποιο είναι το χωριό σας κι εγώ υπόσχομαι να βάλω ένα όμορφο καρτελάκι με το όνομά του πάνω στην κατασκευή !

Σημείωση : οι φωτογραφίες είναι πάντα καλοδεχούμενες Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Adamantia

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2012
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πού να φυτέψω...;   Πεμ Αυγ 16, 2012 12:30 am

Κίκα καλημέρα! Μπορείς να φυτέψεις μέσα σε τσιμεντόλιθους που θα τους βάλεις κάθετα και οριζόντια τον ένα πάνω στον άλλο, μέσα σε παπουτσάκια croks που θα τα κρεμάσεις με ένα σκοινάκι κάπου, μπορείς να βάλεις μία παλέτα στον τοίχο και να κρεμάσεις πάνω του γλαστράκια (αυτά που έχουν γάντζο για να τα κρεμάς) , μέσα σε καφάσια ξύλινα να βάλεις μικρά γλαστράκια , επίσης μπορείς να βάλεις μερικά ψάθινα καπέλα στον τοίχο, να κάνεις στην πάνω μεριά ένα άνοιγμα όπου θα βγαίνει το λουλούδι το οποίο θα είναι πίσω από το καπέλο (η γλάστρα δηλαδή...). Αυτά από μένα. Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα σου πώ! Καλά φυτέματα!
myrtw

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 30/07/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πού να φυτέψω...;   Τρι Οκτ 09, 2012 10:53 pm

Καλημέρα Kika!
Μμμμμμμ.. ξέρω... είναι Οκτώβρης... αλλά πάντα μπορείς να έχεις μια ανθισμένη βεράντα ή κήπο! Κυκλάμινα, χρυσάνθεμα καθώς και πολλά άλλα συνεχίζουν την ανθοφορία τους και το φθινόπωρο.
Και επειδή πριν λίγες μέρες ανακάλυψα την ιδέα και είναι μπάνικη, προτείνω την αυτοσχέδια ανθοστήλη! Δεν είναι δική μου ιδέα, σε άλλο site τη βρήκα, αλλά την έχω λατρέψει και την έχω κάνει κι εγώ στο μπαλκόνι μου, καθώς δεν πιάνει και χώρο!

Ζήτα από κάποιον σιδερά, να σου κάνει μια απλή βάση, με ένα ίσιο σίδερο μασίφ στην μέση, όσο ψηλή θέλεις να είναι.Εγώ την έκανα 1,5 μέτρο.

Πέρνα μέσα από τις τρύπες της αποστράγγισης τις γλάστρες, την μία πάνω στην άλλη. Αφού τις βάλεις όπως πρέπει, γέμισε με χώμα και φύτεψε αυτά που θέλεις!

Τόσο απλό και όμορφο!
Άσε που χρησιμοποίησα και τα μικρά γλαστράκια που απλώς μου έπιαναν χώρο!

(Ελπίζω να φαίνεται η φωτογραφία.... )

Κώδικας:
[img] [/img]

maraki1978

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πού να φυτέψω...;   Τετ Οκτ 31, 2012 12:56 pm

απιθανο

Πού να φυτέψω...;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Rdeco talk :: Διακόσμηση σπιτιού :: Βεράντα-Κήπος-
Μετάβαση σε:  
http://rdeco.forumgreek.com