Rdeco talk
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Forum συζήτησης για θέματα διακόσμησης
 
ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

designdeco

Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Λέξεις Κλειδιά
Πρόσφατα Θέματα
» μακροστενη σαλοκουζινα
Βάψιμο σαλονιού επιλογή χρώματος Icon_minitimeΔευ Ιουν 22, 2015 10:34 am από johnjohn

» Συνδυασμός χρωμάτων σε πορτάκια - πάγκο σε wonabe retro κουζίνα
Βάψιμο σαλονιού επιλογή χρώματος Icon_minitimeΠεμ Απρ 30, 2015 9:57 pm από fragthess

» Ηλεκτρική κουζίνα
Βάψιμο σαλονιού επιλογή χρώματος Icon_minitimeΣαβ Μαρ 28, 2015 8:42 am από APOFASISMENH

» Τσιμεντοκονια ή πλακακι
Βάψιμο σαλονιού επιλογή χρώματος Icon_minitimeΔευ Μαρ 23, 2015 8:31 am από Katerina

» Συνδυασμός του πετρολ με το βαθύ κερασί
Βάψιμο σαλονιού επιλογή χρώματος Icon_minitimeΤετ Φεβ 11, 2015 3:18 am από colour_addict

» Γραφείο αναδιπλούμενο
Βάψιμο σαλονιού επιλογή χρώματος Icon_minitimeΠαρ Φεβ 06, 2015 3:00 am από giom

» σαλονι γωνιακος ή τριθεσιος??
Βάψιμο σαλονιού επιλογή χρώματος Icon_minitimeΣαβ Ιαν 24, 2015 8:39 am από katkan

» επιπλο εισοδου -γραφειο -σαλονι στον ιδιο χώρο
Βάψιμο σαλονιού επιλογή χρώματος Icon_minitimeΔευ Ιαν 19, 2015 9:04 am από farfa

» Τραπέζι κουζίνας σε κρίση
Βάψιμο σαλονιού επιλογή χρώματος Icon_minitimeΤρι Δεκ 02, 2014 10:20 am από bibinelikou


 

 Βάψιμο σαλονιού επιλογή χρώματος

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mania




Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2013

Βάψιμο σαλονιού επιλογή χρώματος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βάψιμο σαλονιού επιλογή χρώματος   Βάψιμο σαλονιού επιλογή χρώματος Icon_minitimeΠεμ Μάης 30, 2013 4:45 am

καλησπέρα,
Έχω περάσει ώρες χαζεύοντας το site σας και αποφάσισα να γράψω στο blog καθως θέλω τα φώτα σας!!! Είμαι σε απόγνωση! Μπαίνω στο ψητό:
Θέλω να βάψω το σαλόνι μου και το χώλ μαζί και έχω μπερδευτεί. Τα δεδομένα είναι τα εξής:
Το βασικό όλων είναι ότι θέλω να μπαίνω σε αυτό το χώρο και "να ανοίγει το μάτι μου". Να φωτίζεται με τα χρώματα του τοίχου και συγχρόνως να μη κουράζει.
Το σαλόνι δεν είναι πολύ μεγάλο (25 τμ ) και η μπαλκονόπορτα είναι μικρή. Με αποτέλεσμα να μη μπαίνει πολύ φυσικό φως. Στο χολ δεν έχει παράθυρα και υπάρχει μια βιβλιοθήκη καφέ και ένα γυάλινο γραφείο. Επίσης σ'ένα από τους δυο τοίχους σκέφτομαι να βάλω πολλά καδράκια λευκά σε διάφορα μεγέθη με έγχρωμες φωτογραφίες.
Τώρα οι ερωτήσεις μου είναι εξής:
- Τί χρώμα να βάψω τους τοίχους έτσι ώστε να φωτίζεται ο χώρος και να ταιριάζει με τα έπιπλα? Σκέφτηκα για αποχρώσεις αέρας της άμμου και αραβόσιτος από vechro (vc901, vc 912) που πάνε προς το κίτρινο. Σκέφτομαι να γίνουν με το πιο έντονο χρώμα οι εσοχές του τοίχου από τη πλευρά που είναι ο πολύχρωμος πίνακας (ο οποίος θα πάει στην απέναντι πλευρά) όπως και από τη πλευρά που είναι ο καθρέφτης ( τον οποίο θα τον μεταποιήσω και θα του βάψω το ξύλο περιμετρικά ανάλογα με τους τοίχους- η ταπετσαρία που υπάρχει θα αφαιρεθεί. Η γυψοσανίδα που είναι από πάνω και η κολόνα να γίνουν το πιο ανοιχτό χρώμα. Επίσης σκέφτηκα να γίνει σε λωρίδες οριζόντιες με πλάτος περίπου 1 μέτρο ο τοίχος όπου είναι η τηλεόραση. Σκοπός είναι το μάτι να εστιάζει στις λωρίδες με το πιο έντονο χρώμα-κίτρινο- και να μη πέφτει πάνω στο κουτί (πάνω από τη μπαλκονόπορτα) το οποίο θα γίνει με το πιο απαλό χρώμα ( αέρας της άμμου). Έτσι και το λευκό έπιπλο θα κάνει αντίθεση με το έντονο κομμάτι του τοίχου και το κουτί θα "κρύβεται" και θα δημιουργείται η αίσθηση του βάθους στο σαλόνι. Με το ανοιχτό χρώμα (αέρας της άμμου) θα γίνουν και οι υπόλοιποι τοίχοι σε σαλόνι-χολ. Ο τοίχος όπου έιναι τα καδράκια στο χολ θα γίνει με το έντονο χρώμα – αραβόσιτος(‘ίσως κάνω και σε αυτόν το τοίχο οριζόντιες λωρίδες). Τέλος το καλοριφέρ του σαλονιού όπως και η σωλήνα άπω πάνω του σκέφτηκα να βαφτούν με μια έντονη απόχρωση του μπλε ή πράσινου (vc 514) για να κάνουν αντίθεση.
Τα μεγάλα ερωτήματα τώρα:
Ταιριάζουν αυτές οι αποχρώσεις με το καφέ (καναπές), το μαύρο (wenge τραπέζια), το λευκό που υπάρχουν στο σαλόνι όπως και με τη κουρτίνα (οινοπνευματή με οινοπνευματή και χρυσές κάθετες ρίγες)? θα φωτίζουν? Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη απόχρωση του κίτρινου κάτι ¨σικάτο" ας το πούμε. Αν έβαζα αποχρώσεις του πορτοκαλί, του γκρι-μπλε, του κόκκινου, του πράσινου, γαλάζιου αντί για κίτρινο?Τί να κάνω?????
- Πώς αλλιώς θα μπορούσα κάπως να κρύψω το κουτί όπου μπαίνει μέσα το ρολό πάνω από τη μπαλκονόπορτα ?
- Επίσης η γυψοσανίδα στο τελείωμα των τοίχων είναι προτιμότερο να βαφτεί λευκή όπως και το ταβάνι ή στο χρώμα των τοίχων ή ένα άλλο έντονο χρώμα ώστε να χτυπάει στο μάτι.
- Έχω σκεφτεί και την εναλλακτική να βάλω σε κάποιο σημείο κάποιο αυτοκόλλητο. Τι θα έλεγες?
- Η κουρτίνα που έχω με τί θα ταίριαζε?.
Ευχαριστώ, Μαρία





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βάψιμο σαλονιού επιλογή χρώματος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Διακόσμηση σαλονιού
» Βαψιμο Σαλονιου
» Βαψιμο βιβλιοθηκης ΙΚΕΑ
» επιπλα κρεβατοκαμαρας - σαλονιου
» Κουρίνα σαλονίου σε παραθυρο με καλόριφερ απο κατω

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Rdeco talk :: Διακόσμηση σπιτιού :: Καθιστικό-
Μετάβαση σε:  
https://rdeco.forumgreek.com